Wyposażenie dla drogownictwa - WIMEToznakowanie.pl
Znak zakazu B-20 (_STOP_) - najważniejsze informacje 0
Znak zakazu B-20 (_STOP_) - najważniejsze informacje

Znaki zakazu drogowego pełnią niebagatelną funkcję w regulowaniu oraz organizowaniu ruchu pojazdów. Jednym z kluczowych i doskonale nam wszystkim znanych, jest znak B-20, czyli tak zwany STOP. Wyróżnia go kształt sześciokąta, czerwone tło oraz wyraźny biały napis, przekazujący kierowcom informację, że powinni się w danym miejscu zatrzymać. W przygotowanym przez nas artykule zamieściliśmy szereg przydatnych danych, dotyczących omawianego znaku, by nasi czytelnicy mieli szansę się z nimi zapoznać. Zatem, co oznacza znak STOP i jak wygląda?

Jak wygląda znak STOP i co oznacza?

Znak drogowy B-20 ma charakterystyczny sześciokątny kształt, a także charakteryzuje się białym napis STOP, który umieszczony jest na czerwonym tle. Tak ciekawy i estetyczny wygląd sprawia, że trudno znaleźć osobę, która nie kojarzyłaby tego oznaczenia.

Omawiany w tekście symbol nakłada na nas obowiązek zatrzymania samochodu przed wjazdem na skrzyżowanie z drogą pierwszeństwa, na przejazd tramwajowy, niestrzeżony przejazd kolejowy czy w pozostałych miejscach, w których przecinają się kierunki ruchu. Jako kierowcy mamy obowiązek ustąpić miejsca pojazdom poruszającym się drogą z pierwszeństwem oraz za każdym razem uwzględnić pozostałe wymienione powyżej sytuacje.

Jaki mandat za znak STOP?

Zbliżając się do skrzyżowania, przy którym ustawiony jest znak STOP, powinniśmy zatrzymać się w wyznaczonym miejscu. W razie niedostosowania się do przepisów ruchu drogowego grozi nam mandat w wysokości 300 złotych oraz 8 punktów karnych. Musimy również mieć na uwadze, że przepisy mogą się zmienić, dlatego warto na bieżąco śledzić tak istotne informacje.

B-20 - kiedy stawia się znak STOP?

Znaki B-20 spotkamy w miejscach, w których w wyniku ograniczonej widoczności jako kierowcy nie mamy dobrego oglądu na skrzyżowanie, dlatego należy zastosować dodatkowe środki bezpieczeństwa, by ograniczyć ryzyko wystąpienia kolizji. Znak STOP znajdziemy zatem na skrzyżowaniach z drogą z pierwszeństwem, ale również przy wyjazdach z obiektu lub miejscach, w których dochodzi do łączenia się drogi głównej z gruntową.

Stawiane są także na niestrzeżonych przejazdach kolejowych czy na przejazdach tramwajowych. B-20 to znaki, które możemy zaobserwować na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną, jednak w takiej sytuacji musimy się do nich dostosować jedynie wtedy, gdy światła przestaną działać bądź uruchomione będzie migające światło pomarańczowe.

Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu ze znakiem drogowym STOP?

Na skrzyżowaniu, które zostało oznakowane dobrze nam znanym znakiem STOP, musimy ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącymi drogą główną. Gdy znajdujemy się na drodze podporządkowanej, powinniśmy pamiętać o przepuszczeniu aut, podążających drogą z pierwszeństwem. Powinniśmy zatrzymać się nawet w sytuacji, w której na trasie głównej nie zauważymy innych uczestników ruchu.

Jak umieścić znak B-20? Praktyczne wskazówki

Znaki STOP w obszarze zabudowanym powinny zostać umieszczone maksymalnie 25 metrów od skrzyżowania, a dokładnie od krawędzi skrajnej szyny torowiska

bądź krawędzi jezdni drogi poprzecznej. Natomiast poza terenem zabudowanym musi poprzedzać go dodatkowy znak A-7 z adnotacją “Stop”, a także z odległością, która pozostała do skrzyżowania.

Możemy go zaobserwować również z żółtą tablicą T-6c oraz tak zwanym krzyżem świętego Andrzeja. Ponadto znak B-20 nie możemy zastosować jako jedyny na skrzyżowaniu, a jedynie ze znakiem D-1 bądź A-6a.

Jakie są konsekwencje ignorowania znaku STOP?

Ignorowanie znaku drogowego zakazu B-20 może wiązać się dla nas z poważnymi konsekwencjami. W szczególności da się je odczuć podczas wypadku. Dlatego nie zatrzymując w odpowiednim miejscu, narażamy zarówno siebie, jak i innych uczestników ruchu drogowego na utratę zdrowia, a nawet życia. Co więcej, brak uwzględniania znaku STOP niesie za sobą sankcje prawnokarne, takie jak utrata punktów karnych czy obciążenia finansowe.

Zgodnie z polskim Kodeksem Drogowym, podejmując decyzję o zignorowaniu znaku STOP, mandat za wykroczenie wynosi kilkaset złotych, które musimy uiścić w określonym przez obowiązujące prawo terminie.

Znak STOP - gdzie się zatrzymać?

Według aktualnych przepisów ruchu drogowego, zbliżając się do znaku B-20, jesteśmy zobowiązani do pełnego zatrzymania pojazdu. Czynność musimy wykonać przed linią zatrzymania, jeśli została wyznaczona, natomiast w przypadku jej braku, bezpośrednio przed skrzyżowaniem lub przed przejściem dla pieszych. Pełne zatrzymanie wskazuje na to, że pojazd powinien przestać się poruszać, co jest naszym obowiązkiem, którego nie możemy ignorować.

W sytuacji, w której jedzie przed nami inny pojazd, musimy zatrzymać się dwa razy. Pierwsze zatrzymanie jest wynikiem aktualnych warunków ruchu, ponieważ poruszający się przed nami samochód, zatrzymuje się z powodu znaku B-20. Kiedy odjedzie, możemy ruszyć, by ponownie zatrzymać się przed linią P-12, co jest niezwykle istotnym elementem przestrzegania obowiązujących przepisów.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl