Wyposażenie dla drogownictwa - WIMEToznakowanie.pl

Projektowanie organizacji ruchu drogowego to proces opracowywania skutecznych strategii, planów i systemów, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa na jezdni. Odpowiednie oznakowanie wyznaczające kierunki poruszania się dostarcza wielu przydatnych informacji nie tylko kierowcom pojazdów, ale także rowerzystom czy pieszym. Jeśli organizacja ruchu w danym miejscu została odpowiednio zaplanowana, to ruch będzie efektywny, a przestoje powinny zdarzać się tylko w awaryjnych sytuacjach.

W ramach projektowania przeprowadzamy analizę zarówno infrastruktury drogowej, jak i kontroli ruchu w celu zapewnienia płynności oraz bezpieczeństwa na drogach.

Projektowanie organizacji ruchu drogowego - najważniejsze zasady

Jeszcze przed rozpoczęciem właściwego projektowania organizacji ruchu konieczne jest przeprowadzanie szczegółowej analizy. Badamy natężenie ruchu, rozwijanej w danym miejscu prędkości, zachowania kierowców, a także historię wypadków drogowych oraz innych czynników wpływających na sytuację na danej drodze. Wyniki takiej analizy stanowią podstawę do identyfikacji problemów, które trzeba będzie rozwiązać przy projektowaniu organizacji ruchu. 

Dobry projekt musi zawierać plan rozmieszczenia odpowiedniej infrastruktury drogowej, w tym skrzyżowań, pasów ruchu, chodników, ścieżek rowerowych i sygnalizacji świetlnej. Wszystkie elementy projektujemy w taki sposób, aby umożliwiały płynny ruch, a jednocześnie zwiększały bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Bezpieczeństwo jest przecież kluczowym aspektem dobrej organizacji ruchu. Proces projektowania przyczynia się do minimalizowania ryzyka wypadków drogowych poprzez stosowanie odpowiednich zasad. Opinie specjalistów w tym obszarze są jasne - konieczne jest dokładne wyznaczenie każdego elementu infrastruktury drogowej, ponieważ tylko wtedy można uznać, że dany odcinek został odpowiednio zaprojektowany.

Sygnalizacja świetlna i skrzyżowania - projektowanie organizacji ruchu

Podczas projektowania organizacji ruchu drogowego zajmujemy się projektowaniem skrzyżowań, jako że są to kluczowe punkty interakcji uczestników ruchu. Dobrze przygotowane „krzyżówki” nie tylko zwiększają bezpieczeństwo i minimalizują ryzyko kolizji, ale również wpływają pozytywnie na tempo przepływu poruszających się ludzi oraz pojazdów. 

Oprócz oznakowania poziomego i pionowego na zdecydowanej większości skrzyżowań stosuje się również sygnalizację świetlną. To ważny element infrastruktury, jako że sygnały tego typu są bardzo czytelne, a zarazem łatwe do zauważenia. Podczas projektowania organizacji ruchu bierzemy pod uwagę tempo przejazdu pojazdów i ustalamy optymalny czas cyklu świetlnego. Dbamy również o zachowanie odpowiedniej synchronizacji sygnalizacji między skrzyżowaniami, tak aby wszyscy mogli przemieszczać się po drodze bez niepotrzebnych zastojów.

Cena przygotowania takiego projektu jest oczywiście ustalana indywidualnie, jako że każda realizacja ma nieco inną specyfikę. Podczas wyceny bierzemy pod uwagę między innymi wielkość projektowanego odcinka oraz stopień skomplikowania planu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl