Wyposażenie dla drogownictwa - WIMEToznakowanie.pl
Bezpieczeństwo osób niepełnosprawnych na drodze: Płyty Braille'a 0
Bezpieczeństwo osób niepełnosprawnych na drodze: Płyty Braille'a

Czym są płyty Braille'a?

Płyty Braille'a, znane również jako płyty dotykowe, to specjalne elementy nawierzchni wyposażone w wypukłe wzory, które są wyczuwalne pod stopami i dostarczają informacji dotykowych. Te wypukłe wzory mogą przybierać formę linii prowadzących lub punktowych wypustek, które informują o zbliżających się przeszkodach, zakrętach czy przejściach dla pieszych. Płyty te są niezwykle pomocne dla osób niewidomych i niedowidzących, umożliwiając im bezpieczne i samodzielne poruszanie się po przestrzeni publicznej.

Typy płyt Braille'a

Płyty Braille'a występują w kilku podstawowych typach, z których każdy pełni określoną funkcję:

 1. Płyty prowadzące: Mają podłużne wypukłości, które wskazują kierunek ruchu. Są stosowane do wytyczania ścieżek komunikacyjnych.
 2. Płyty ostrzegawcze: Wyposażone w wypustki w kształcie kopuł, sygnalizują zbliżanie się do niebezpiecznych miejsc, takich jak schody, krawędzie peronów czy przejścia dla pieszych.
 3. Płyty uwagi: Mają punktowe wypustki i są stosowane w miejscach, gdzie osoba niewidoma musi podjąć decyzję, np. na skrzyżowaniach ścieżek.

 

 

Zastosowanie płyt Braille'a

Płyty Braille'a można zastosować w różnych miejscach przestrzeni miejskiej, aby zwiększyć bezpieczeństwo i dostępność dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Najczęściej spotykane miejsca to:

 • Przejścia dla pieszych: Płyty ostrzegawcze są montowane przy krawężnikach, aby wskazać bezpieczne przejście.
 • Przystanki komunikacji miejskiej: Płyty są umieszczane na krawędziach peronów, aby informować o granicach peronu.
 • Schody i rampy: Płyty ostrzegawcze są instalowane na początku i końcu schodów oraz ramp, aby zasygnalizować zmianę poziomu.
 • Chodniki i place: Płyty prowadzące wytyczają bezpieczne trasy wolne od przeszkód.

Przepisy prawne

W Polsce stosowanie płyt Braille'a jest regulowane przepisami prawa budowlanego oraz rozporządzeniami dotyczącymi infrastruktury drogowej. Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie, płyty dotykowe muszą być projektowane i instalowane w sposób zapewniający kontrast kolorystyczny oraz odpowiednią fakturę, aby były łatwo rozpoznawalne przez osoby z niepełnosprawnością wzroku.

Dlaczego płyty Braille'a są ważne?

Płyty Braille'a odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa osób niewidomych i niedowidzących. Dzięki nim możliwe jest:

 • Samodzielne poruszanie się: Płyty Braille'a pozwalają na niezależne przemieszczanie się osób z niepełnosprawnością wzroku bez konieczności korzystania z pomocy innych osób.
 • Unikanie przeszkód i niebezpieczeństw: Oznaczenia dotykowe informują o zbliżających się przeszkodach, takich jak schody czy przejścia dla pieszych, co zapobiega wypadkom.
 • Integracja społeczna: Umożliwienie swobodnego poruszania się po mieście sprzyja większej aktywności społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnością wzroku.

 

 

Wyzwania i przyszłość

Mimo rosnącej świadomości i licznych regulacji, wciąż istnieją wyzwania związane z powszechnym stosowaniem płyt Braille'a. W niektórych miejscach ich instalacja jest kosztowna, a w innych brakuje odpowiednich przepisów. W przyszłości ważne będzie:

 • Zwiększenie świadomości: Kampanie edukacyjne mogą pomóc w zrozumieniu znaczenia i sposobu korzystania z płyt Braille'a.
 • Standaryzacja i egzekwowanie przepisów: Jasne wytyczne i skuteczne egzekwowanie przepisów mogą zapewnić spójność i skuteczność tych rozwiązań.
 • Innowacje technologiczne: Rozwój nowych materiałów i technologii może obniżyć koszty i poprawić trwałość płyt Braille'a.

 

Podsumowując płyty Braille'a to niezbędne elementy infrastruktury miejskiej, które znacząco poprawiają bezpieczeństwo i jakość życia osób z niepełnosprawnością wzroku. Ich właściwe zastosowanie oraz przestrzeganie przepisów prawnych są kluczowe dla tworzenia przestrzeni publicznej, która jest dostępna i przyjazna dla wszystkich mieszkańców. Zwiększenie świadomości społecznej oraz inwestycje w nowoczesne technologie mogą przyczynić się do jeszcze lepszego wdrażania tych rozwiązań w przyszłości.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl