Wyposażenie dla drogownictwa - WIMEToznakowanie.pl
Płaszcze i tarcze odblaskowe do przeprowadzania dzieci 0
Płaszcze i tarcze odblaskowe do przeprowadzania dzieci

Płaszcze i tarcze odblaskowe do przeprowadzania dzieci

Powrót do szkoły stawia przed nami duże wyzwania. Oznacza znaczne zwiększenie ruchu pieszych w konkretnych godzinach i miejscach, którego przez długi czas nie było. Szczególnie teraz, po długim okresie przerwy, dorośli i młodzi uczestnicy ruchu muszą skupić się na powróceniu do dobrych nawyków gwarantujących bezpieczeństwo w tej sytuacji. Na szczęście istnieją odpowiednie narzędzia ułatwiające zwiększenie bezpieczeństwa, wśród których znajdują się płaszcze odblaskowe i tarcze odblaskowe ze znakami.

Czym są płaszcze odblaskowe Agatka i tarcze odblaskowe?

Narzutki odblaskowe są ustawowym, określonym w Dzienniku Ustaw Nr 132 poziom 840, ubiorem osób uprawnionych do wydawania poleceń i sygnałów w zakresie kierowania ruchem na drodze. Wykonywane są w uniwersalnych rozmiarach o długości przynajmniej 1,5 m i są wykonane w technologii fluorescencyjnej i odblaskowej.

W tylnej części płaszcza umieszczany jest znak „STOP” w kształcie ośmiokąta wpisanego w koło o średnicy 350 mm, wykonany w barwach czerwonej i żółtej. Z przodu natomiast znajduje się znak „DZIECI” w kolorach czerwonym, czarnym i żółtym. Zarówno z przodu jak i z tyłu płaszcza do przeprowadzania dzieci umieszcza się pasy fluorescencyjne o szerokości nie mniejszej 50 mm.

Znaki do zatrzymywania pojazdów są zdefiniowane przez załącznik 2 Dziennika Ustaw Nr 132 poziom 839. Są to duże tarcze odblaskowe, służące do wstrzymywania ruchu w celu ułatwienia przejście przez jezdnie dzieciom i innym pieszym.

Tarcze są wykonana jako znak „STOP” w kształcie ośmiokąta wpisanego w koło o średnicy 350 mm, umieszczany w polu o kształcie kwadratu o boku 500 mm. Zawsze są obustronne i pozbawione ostrych krawędzi.

Umieszcza się je na słupku 1,5 m o średnicy maksymalnej 30 mm, wykonanym z lekkiego materiału takiego jak drewno, tworzywo sztuczne lub stop metalu, w barwie czerwonej, szarej lub białej.

Płaszcze i znaki stosowane są razem jako zestaw.

Gdzie i przez kogo używane są płaszcze odblaskowe i tarcze odblaskowe „STOP”?

Kontrolerzy ruchu drogowego nadzorujący przejścia dla pieszych, wykorzystujący płaszcze ze znakiem stop i tarcze do zatrzymywania ruchu często określani są nazwą „Agatka”, „Pan STOP”, lub „Kapturek”. Najczęściej zatrudniani są przez szkoły na wyznaczone przejścia. Osoba, która chce się podjąć tej pracy, musi przejść specjalne szkolenie w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego.

Na miejsce pracy „Agatki” najczęściej wyznaczane są przejścia blisko szkół, o dużym natężeniu ruchu ale bez sygnalizacji świetlnej, którą na swój sposób zastępują.

Dlaczego należy stosować zestawy „Agatka”?

Dzieci często są ubrane w ciemne ubrania, bez odblasków i nawet uważni kierowcy mogą mieć problem z zareagowaniem na ich nagłe wejście na przejście. Dlatego zestawy do przeprowadzania dzieci przez jezdnię to najbardziej skuteczny sposób na organizację przejścia uczniów na drogach bez sygnalizacji świetlnej. Niezależnie od pory dnia i pogody, wyraźny, odblaskowy strój i znak są oczywistym sygnałem dla kierowców. A przy tym, przypominają o potrzebie zachowania uwagi również i dzieciom.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl