Wyposażenie dla drogownictwa - WIMEToznakowanie.pl
GENERACJE ZNAKÓW DROGOWYCH - zastosowanie i różnice 0
GENERACJE ZNAKÓW DROGOWYCH - zastosowanie i różnice

FOLIA ODBLASKOWE NA ZNAKACH DRGOWYCH

 

ZNAKI I i II GENERACJI ZALEŻNIE OD RODZAJU DROGI

Nowoczesne folie odblaskowe znacząco poprawiają widoczność znaków i tablic drogowych. Oznakowanie pionowe jest podstawowym elementem infrastruktury drogowej, mającym wielki wpływ na warunki bezpieczeństwa ruchu na drogach publicznych. Prawidłowo wykonane oznakowanie cechuje się wysoką czytelnością, łatwą rozpoznawalnością w stosunku do tła, kontrastowością treści oraz odpowiednio dobranym współczynnikiem odblasku.

Wymagania wobec użytego znaku są zależne od dwóch głównych czynników:

  • usytuowania znaków wobec jezdni.
  • rodzaju drogi na której jest zastosowany.

Poniższa tabela przedstawia minimalne wymagania typu folii zależnie od powyższych czynników:

usytuowanie znaku autostrady i drogi ekspresowe drogi dwujezdniowe drogi jednojezdniowe międzynarodowe inne drogi jednojezdniowe drogi wojewódzkie drogi powiatowe i gminne
obok jezdni typ II typ II typ II typ I typ I typ I
nad jezdnią pryzmatyczna - tzw. typ III typ II typ II typ II typ II typ II

Są również szczególne wyjątki:

  • znaki A-7, B-2, B-20, D-6, D-6a, D-6b zawsze są wykonane w folii typu II.
  • Znaki szlaków rowerowych oraz znaki przeznaczone dla kierujących pojazdami wojskowymi, niezależnie od drogi, mogą być wykonane na folii typu I.
  • Do wykonywania lic znaków stosowanych do oznakowania robót prowadzonych w pasie drogowym stosuje się folię odblaskową typu 2 lub folię pryzmatyczną.

RÓŻNICE MIĘDZY TYPAMI FOLII ODBLASKOWEJ

Istnieje kilka głównych rodzajów różnic między typami folii odblaskowej.

Lata trwałości:

  • Typ I - 7 lat gwarancji
  • Typ II - 10 lat gwarancji

Stopień zużycia:

Drogowa folia odblaskowa stosowana na znakach II generacji nie tylko jest trwalsza przez dłuższy okres czasu. Ma wyższe wymagania utrzymania swoich właściwości i po latach, zużycie nie jest wyraźnie dostrzegalne.  

Współczynnik odblaskowości

Folia odblaskowa typu II wykazuje znacznie wyższy współczynnik odblaskowości. Oznacza to, że treść znaku jest dużo lepiej widoczna nawet przy słabszym źródle światła, a elementy oznakowania dużo lepiej ze sobą kontrastują. Ponadto, w przypadku folii typu II, odblaskowość jest bardzo wysoka nawet w przypadku wyższych kątów oświetlenia i obserwacji. Oznacza to, że nawet w przypadku oświetlenia znaku z różnych kierunków oraz mniej korzystnego punktu obserwacji jego treść pozostaje wyraźnie czytelna. 

Poniższe tabele przedstawiają różnice współczynnika odblasku folii koloru białego zależnie od typu:

Typ I

kąt obserwacji 0,2 0,33 2
kąt oświetlenia 5 30 40 5 30 40 5 30 40
współczynnik odblaskowości 70 30 10 50 24 10 5 2,5 1

Typ II

kąt obserwacji 0,2 0,33 2
kąt oświetlenia 5 30 40 5 30 40 5 30 40
współczynnik odblaskowości 250 150 110 180 100 95 5 2,5 1

Folie pryzmatyczne

Folie pryzmatyczne, często nazywane foliami drogowymi typu III, mają takie same wymagania jak w przypadku typu II. Z tą różnicą, że mają również właściwości fluorescencyjne.

Ich unikalne właściwości świetlne i kolorystyczne zwracają uwagę kierowców dużo bardziej niż inne znaki. Badania przeprowadzone w krajach Unii Europejskiej wykazują, że prowadzący pojazdy nie przyzwyczajają się do nich i nie zaczynają ich ignorować ze względu na przyzwyczajenie. Oznacza to, że są świetnym rozwiązaniem nie tylko w sytuacji, gdy zastosowanie ich jest wymagane prawnie, ale również gdy istotne jest zapewnienie największego bezpieczeństwa - na przykład, przy oznakowaniu przejść dla pieszych przy szkołach.

CZY FOLIA TYPU II JEST ZAWSZE LEPSZA OD TYPU I?

Pod względem technicznym - tak. Za każdym razem wykazuje większą widoczność.

Nie bez powodu "Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach" wskazuje użycie folii typu I lub II jako wymaganie minimalne - nie wymaganie precyzyjne. 

W sytuacjach szczególnych, dla bezpieczeństwa należy stosować folię wyższego typu. 

Nie oznacza to jednak, że folia drogowa odblaskowa znaków II generacji w pełni zastępuje typ I. W wielu przypadkach, folia drogowa typu I dostatecznie spełnia potrzeby dyktowane przez warunki na danej drodze. Jest w tym przypadku bardziej ekonomicznym rozwiązaniem pod względem ceny. Producenci znaków i produktów odblaskowych stale ją rozwijają, w celu poprawy współczynników oraz zwiększania opłacalności. Coraz częściej na przykład można spotkać znaki wykonane w technologii mikropryzmatycznej, zastępującej wcześniej stosowaną technologię mikrokulkową.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl